Laserowe usuwanie rumienia – co warto wiedzieć?

Co to jest rumień naczyniowy?

Rumień naczyniowy to liczne rozszerzenia bardzo drobnych naczyń, ściśle przylegających do siebie i dających obraz jednorodnego zaczerwienienia skóry. To dość powszechnie występująca dolegliwość, będąca po części problemem zdrowotnym, a zarazem– estetycznym. Rumienia nie należy mylić ze skłonnością do rumienienia się twarzy – rumień to problem o wiele poważniejszy. Często zaczerwienieniu skóry towarzyszy uczucie pieczenia, szczypania, ból, a nawet wypryski.

Rumień naczyniowy – przyczyny

Czerwone plamy na twarzy mogą być efektem działania różnych czynników. Zazwyczaj naczynka gwałtownie rozszerzają się pod wpływem emocji, mrozu, ciepła lub wzrostu ciśnienia tętniczego. Rumienie mogą pojawiać się na różnych obszarach ciała – przyczyny ich powstawania są indywidualne dla każdego pacjenta. Przyczyny rumienia naczyniowego mają podłoże genetyczne, środowiskowe, a także cywilizacyjne. Zdarza się również, że za rumień odpowiadają kruche naczynia krwionośne oraz bardzo wiotka i cienka skóra, przez którą są one widoczne. Do przyczyn, które powodują rumień zaliczamy także: długotrwałą ekspozycję na słońce lub światło solarium; przewlekły stres; nadmierna wilgotność lub suchość otoczenia; przeciążający wysiłek fizyczny; przyjmowanie leków sterydowych i rozszerzających naczynia krwionośne; dieta – nietolerancje pokarmowe, alkohol, kawa, gorące potrawy.

Jakie są objawy rumienia naczyniowego?

Rumień naczyniowy tworzony jest przez bardzo gęstą sieć włosowatych naczynek i objawia się widocznym zaczerwieniem skóry np. policzków czy dekoltu. Objawy rumienia naczyniowego można podzielić na stadia, które są związane z nasileniem zmian dermatologicznych. Pierwsze objawy rumienia naczyniowego wiążą się zazwyczaj z częściową lub całkowitą nietolerancją na kosmetyki. Jest to sygnał, że mamy do czynienia z rozwijającą się zmianą wewnątrz tkanki. Pierwszym objawom rumienia towarzyszą także: nagłe zaczerwienienia skóry w wyniku wzrostu ciśnienia krwi lub silnych emocji, nadmierna wrażliwość na zmiany temperatury, wzmożona aktywność naczyń krwionośnych. W początkowej fazie rumienia naczyniowego zaczerwienienie skóry często samoistnie ustępuje, lecz ponownie nawraca. Gdy zlekceważymy pierwsze objawy rumienia to może on powrócić jako mocniejszy, nieleczony defekt estetyczny. Mówimy wówczas o trwałych objawach rumienia naczyniowego, które przejawiają się jako stałe zaczerwienie skóry i trądzik różowaty. Zmiany te mogą ogniskować się w jednym obszarze lub rozszerzać się na większe partie ciała.

Laserowe usuwanie rumienia – na czym polega?

Jeśli mamy problem z rumieniem naczyniowym warto wówczas skorzystać z zabiegu usuwania rumienia laserem. Nowoczesna formuła zabiegu z wykorzystaniem lasera LinScan pozwoli nie tylko pozbyć się rumieni, ale również odżywić skórę, wzmocnić ją i nadać jej blasku. LinScan pozwala zminimalizować nieprzyjemne i bolesne odczucia a także eliminuje ryzyko podrażnień.

Podczas zabiegu laserowego usuwania rumienia naczyniowego, światło lasera absorbowane jest przez hemoglobinę i zamieniane na ciepło, podnosząc tym samym temperaturę krwi. Dochodzi do koagulacji naczynia, które po pewnym czasie usuwane jest z naszego organizmu. Najbardziej zadowalające efekty laserowego usuwania rumienia można uzyskać wykonując serię od 3 do 5 zabiegów. Zabieg powtarza się w odstępach 3 – 4 tyg.